Follow the Northern Territory RoboCup Junior Facebook Page for news and updates.

 

RoboCupJunior NT is a sub-committee of the national organisation. The national committee provide logistical and financial support to all state and territory committees and their members through competitions, events and workshops, with the help of our National Platinum Sponsor MTA.

Chair: Monica Hilse; Co-Chair: Clare Fisher; Treasurer: Siobhan Watts; Minutes Secretary: Michelle Koulakis; Rescue Coordinator: Christian George; Dance Coordinator: Emma McDonald; Soccer Coordinator: Raul Moizao

  • Darwin Region, Rural and Remote Enquiries - please contact Monica Hilse
  • Alice Springs Enquiries - please contact Clare Fisher

 2017 RoboCup Junior Northern Territory Results

Primary Dance Secondary Dance

First Place: Stuart Park - Team 3

Second Place: Nakara Primary - Team 1

Third Place: Essington - Team 2

First Place: Good Shepherd - Team 1

Second Place: Katherine School of the Air - "Boom Boom Clap"

Third Place: Darwin Middle School - Team 1

Primary Rescue Secondary Rescue

First Place: Nakara Primary - "Team Awesome"

Second Place: Anula Primary - "J2"

Third Place: Holy Spirit - "Blue Storm"

Innovation Award: Nakara Primary - "Nakara Girls"

First Place: Good Shepherd Luthern College - "Rescue 2"

Second Place: Darwin Middle School - "Rescue 1"

Third Place: Nightcliff Middle School - "NightSabers"

Innovation Award: Dripstone Middle School "Dripstone"

Soccer Congratulations

First Place: Durack School - "Speed Demons"

Second Place: Wagaman Primary - "Wagaman Wonder"

Third Place: Good Shepherd Lutheran School - "GSLC Football"

Fourth Place: Dripstone Middle School - "The Machines"

Innovation Award: O'Loughlin Catholic College

Well done to the students from the following schools for a great competition:

  • Anula Primary School
  • Bakewell Primary School
  • Darwin Middle School
  • Dripstone Middle School
  • Durack Primary School
  • Good Shepherd Lutheran College
  • Holy Family Catholic Primary School
  • Holy Spirit Catholic Primary School
  • Katherine School of the Air
  • Ludmilla Primary School
  • Marrara Christian College
  • Millner Primary School
  • Nakara Primary School
  • Nightcliff Middle School
  • NTAEGT
  • O'Loughlin Catholic College
  • Palmerston Christian School
  • Sacred Heart Catholic Primary School
  • St John's Catholic College
  • St Mary's Catholic Primary School
  • St Paul's Catholic Primary School
  • Stuart Park Primary School
  • The Essington School
  • Wagaman Primary School
  • Wulagi Primary School

 

 2017 Alice Springs Regional Competition Results

Soccer Rescue

First: Centralian Middle School - "Galactic G's"

Second: Larapinta Primary School - "Foxy"

Third: Centralian Middle School - "Ynot"

Fourth: Centralian Middle School - "Soccer Bot"

First: Our Lady of Sacred Heart - "Neko"

Second: Home School - "Rad 34"

Third: Centralian Middle School - "Mutant Dino"

Primary Dance Secondary Dance

First: Home School "Desert Bots 5"

Second: Acacia Hill "Territory Ringers"

Third: Ross Park Primary "The Strawberries"

First: Centralian Middle School - "Team 1"