Challenge Region

SA

Title
Host a RoboCup Event

We run regional competitions and workshops all around Australia. Contact us if you’re interested in hosting a RoboCup event at your school or facility.

Platinum National Sponsor

State Supporter

KEY CONTACTS

For general enquiries about RoboCup Junior SA or Australia, please visit the Contact Us page. For enquiries about particular competitions or workshops, please contact the event coordinator directly.

SA Committee

SA State Chair – Simon Coad (simon.coad@robocupjunior.org.au)

Vice Chair – Shane Singlehurst (shane.singlehurst@robocupjunior.org.au)

Treasurer / Secretary – Kim Coad (kim.coad@robocupjunior.org.au)

On Stage coordinator – Simon Coad (simon.coad@robocupjunior.org.au)

Rescue co-coordinators – Michael Russo (michael.russo@robocupjunior.org.au) / Colin Becker

Soccer coordinator – Shane Singlehurst (shane.singlehurst@robocupjunior.org.au)

Sumo coordinator – Patrick Spencer

Important Information

News & General Information

Event Qualification

All RoboCup Junior South Australia (RCJSA) events are open entry, meaning any teams can enter any and all events, without prior experience or finals placement in a previous event.

Event Entry Fees
The current entry fee amount for the RCJSA State Event is $40 per team

Miscellaneous
Important documents including the mandatory Participation Deed (media release form) can be found at the bottom of this page. Please note that it is not permissible for forms to be altered in any way. Mentors are reminded that it is their responsibility to ensure the safety of their students, themselves, anybody associated with them and any associated property at any and all events (including but not limited to events and workshops) and complete/implement any risk assessments or child safe policies that might be required. 

Workshops and Professional Development

Information regarding workshop and professional development sessions can be found at: http://www.robocupjunior.org.au/workshops. Please scroll down to the ‘South Australia’ heading. 

Sumo Information

Sumo is one of our most popular competition here in South Australia and it is for this reason, RCJSA run multiple Sumo events throughout the year:

  • – at the RCJSA State Competition
  • – our annual end of year stand alone Sumomania

Interested?

Have robots of any platform?

Contact us on how to get involved

 

Robocup Junior SA Schools

If you would like to know more about Robocup, we recommend speaking to one of these schools who have been part of Robocup for a number of years.

 

Trinity College  /  Elizabeth Downs PS  /  Seaton HS  /  St Peters College  /  Cardijn College  /  Scotch College  /  Bellevue Heights PS  /  Prince Alfred College  /  Colonel Light Gardens PS  /  Blackfriars Priory School  /  Mawson Lakes School  /  Roma Mitchell Secondary  /  St Augustine’s Parish School  /  Gaililee Catholic School  /  Hillcrest PS  /  Stirling East PS 

Past Results

2020 State Championships

2020 Competition Results:

OnStage Novice

  • 1st – Rosarybots – Rosary School
  • 2nd – Star Wars – Bellevue Heights PS
  • 3rd –  Pirates of the 7 Seas  –  Bellevue Heights PS

OnStage Experienced

  • 1st – Brace Yourselves – Trinity College Blakeview

Innovation award – Disco Coders – Scotch College

Primary Rescue

  • 1st – Zacashek – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Rescue Beasts – St Peters College
  • 3rd – Terabyte2 – Hillcrest PS

 Secondary Rescue

  • 1st – Ilostthegame – Seaton HS
  • 2nd – Robot Rage – St Peters College
  • 3rd – Reeeeeee – St Peters College

Open Rescue

  • 1st – PrtScr – Seaton HS

 Simple Simon Soccer

  • 1st – Roboducks – Gallilee Catholic School
  • 2nd – Griffinclaw – Galilee Catholic School
  • 3rd – The Bots – Gallilee Catholic School

Standard League Soccer

  • 1st – Big Bots – Adelaide Robotics Academy
  • 2nd – Just Galaxy – Adelaide Robotics Academy
  • 3rd – Golden Eagle – Adelaide Robotics Academy

Sportsmanship award – The Nobodies – Trinity College Blakeview

Sumo Standard 

  • 1st – Bro’s- Trinity College Gawler River
  • 2nd – K2W2- Trinity College North
  • 3rd – Warrior Wombats – Trinity College Blakeview

Sumo Open

  • 1st – Karcus – Trinity College Blaeview
  • 2nd – The Two Muskateers – Trinity College Blakeview
  • 3rd – Red Ghost – Elizabeth Downs PS

Sportsmanship award – Trinity College teams

2019 State Championships

2019 Competition Results:

OnStage Novice

  • 1st – Wonderlandians – Bellevue Heights PS
  • 2nd – Rosarybots – Rosary School
  • 3rd –  Twisted Tales  –  Bellevue Heights PS

OnStage Experienced

  • 1st – Caramello Koalas – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Brace Yourself – Trinity College Blakeview
  • 3rd – Ultimate Crazies – Trinity College Blakeview

Primary Rescue

  • 1st – PENT – Elizabeth Downs PS
  • 2nd – Evaloc V2 – St Peters College
  • 3rd – Astroneers – Colonel Light Gardens PS

 Secondary Rescue

  • 1st – Robot Chicken – Seaton HS
  • 2nd – OM – Seaton High School
  • 3rd – Gigabyte – Roma Mitchell Secondary

 Simple Simon Soccer

  • 1st – PAC Gold – Prince Alfred College
  • 2nd – Dominators – Galilee Catholic School
  • 3rd – PAC White – Prince Alfred College

Standard League Soccer

  • 1st – Red Wolf II – Elizabeth Downs PS
  • 2nd – Ninja Cats – Trinity College Blakeview
  • 3rd – VIP’s – Saint Augustines

Sumo Standard 

  • 1st – Sir Ramington – Blackfriars
  • 2nd – The Masterminas – Adelaide Robotics Club
  • 3rd – TBK – Scotch College

Sumo Open 

  • 1st – Gold Diggers – Roma Mitchell Secondary
  • 2nd – BDAS – Elizabeth Downs PS
  • 3rd – Yokai – Stirling East PS

2018 State Championships

2018 Competition Results:

OnStage Novice

  • 1st – Blazing Lionz – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Roboband – Bellevue Heights PS
  • 3rd –  Cops & Robbers  –  Bellevue Heights PS

OnStage Experienced

  • 1st – Brace Yourselves – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Smaug – Cardijn College

Primary Rescue

  • 1st – Evaloc Bot – St Peters College
  • 2nd – Racing Rodeos –  St Peters College
  • 3rd – Edstroyers-  St Peters College

 Secondary Rescue

  • 1st – Seaton HS
  • 2nd – 
  • 3rd – 

 Simple Simon Soccer

  • 1st – The Smashers – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Space Apes – Mawson Lakes PS
  • 3rd – RAA – St Augustines

Standard League Soccer

  • 1st – No Signal – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Socceroos – Trinity College Blakeview
  • 3rd – Team CRJB – Elizabeth Downs PS

Sumo

  • 1st – Meow Meow – Roma Mitchell Secondary
  • 2nd – Z3R0 – Cardijn College
  • 3rd – Sumo Bros – Trinity College Blakeview

2017 State Championships

2017 Competition Results:

PRIMARY DANCE

  • 1st – Junkyard Disco – Scotch College
  • 2nd – Ghost Busters – Bellevue Heights PS
  • 3rd –  Low Riderz  –  Bellevue Heights PS

SECONDARY DANCE

  • 1st – For Narnia- Immanuel College
  • 2nd – Brace Yourselves – Trinity College Blakeview
  • 3rd – Thriller – Cardijn College

PRIMARY RESUCE

  • 1st – ROM2 – Bellevue Heights PS
  • 2nd – Sepsirators – Stirling East PS
  • 3rd – Team Edge – Elizabeth Downs PS

 SECONDARY RESUCE

  • 1st – The Bot – Seaton HS
  • 2nd – Todokete – Seaton HS
  • 3rd – Rescue 1- Blackfriars

OPEN RESCUE

  • 1st – TBC

 SIMPLE SIMON SOCCER

  • 1st – Team 2 TC – Trinity College Blakeview
  • 2nd – No Signal – Trinity College Blakeview
  • 3rd – Soccerbots – St Augustines

STANDARD LEAGUE SOCCER

  • 1st – Galaxy 2 – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Zoozoo 21 – Elizabeth Downs PS
  • 3rd – Flying Turtles – Trinity College Blakeview

SUMO

  • 1st – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Stirling Primary
  • 3rd – Cardijn College

2016 Competition Results:

2016 State Championships

2016 Competition Results:

PRIMARY DANCE

  • 1st – Robomagix – Mitcham Plains Partnership
  • 2nd – Whoovians – Trinity College Blakeview
  • 3rd –  Caramello Koalas  –  Bellevue Heights PS

SECONDARY DANCE

  • 1st – Caramello Koalas – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Robo Minogue – Immanuel College
  • 3rd – Insert Credit Card CC – Immanuel College

PRIMARY RESUCE

  • 1st – EV3 United – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Scotch College
  • 3rd – Dudes – Elizabeth Downs PS

 SECONDARY RESUCE

  • 1st – Seaton HS
  • 2nd – Mark 1 – Seaton HS
  • 3rd – Black Knight – Blackfriars

OPEN RESCUE

  • 1st – Insert Name Here – Seaton HS 

 

 SIMPLE SIMON SOCCER

  • 1st – Blacks 1 – Blackfriars
  • 2nd – Pro Soccer Bots
  • 3rd – Wonderbots

GEN II SOCCER

  • 1st – Blacks 2 – Blackfriars
  • 2nd – Outlaws 2
  • 3rd – The Strikers

2015 State Championships

2015 Competition Results:

PRIMARY DANCE

  • 1st – ALDC- Trinity College Blakeview
  • 2nd – Warriors – Bellevue Heights PS
  • 3rd –  Caramello Koalas  –  Trinity College Blakeview

SECONDARY DANCE

  • 1st – Arctic Possums – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Wildy DT – Wilderness
  • 3rd – Spooky Box – Cardijn College

 

PRIMARY RESUCE

  • 1st – JJTB – Munno Para PS
  • 2nd –
  • 3rd – Warning Potential Snails – Trinity College Blakeview

 SECONDARY RESUCE

  • 1st –
  • 2nd –
  • 3rd –

OPEN RESCUE

  • 1st – Baymax- Seaton HS 
  • 2nd – Elemonators- Cardijn College
  • 3rd – EvE – Seaton HS

 

 SIMPLE SIMON SOCCER

  • 1st – WE Can Has Win – Cardijn College
  • 2nd – The Smurfs – Woodville Gardens PS
  • 3rd – Game On – Elizabeth Downs PS

GEN II SOCCER

  • 1st – The Kickers – Elizabeth Downs PS
  • 2nd – Blackbots – Blackfriars
  • 3rd – Down Doggies – Elizabeth Downs PS

2014 State Championships

 2014 Competition Results:

JUNIOR THEATRE

  • 1st – Krazy Krabs – Trinity College Blakeview
  • 2nd – MJTE – Trinity College Blakeview
  • 3rd –    –  Elizabeth Down PS

JUNIOR DANCE

  • 1st – Minionmise – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Awesome – Pembroke
  • 3rd – Caramello Koalas – Trinity College Blakeview

SENIOR DANCE

  •  1st – Axel Rose – Cardijn College
  • 2nd – The e-lemonators – Cardijn College
  • 3rd – Wolf & Robot – Cardijn College

PRIMARY RESUCE

  • 1st – Pizza Party People – Trinity College
  • 2nd – TKJ – Elizabeth Downs PS
  • 3rd – NS Champions – Elizabeth Downs PS

 SENIOR RESUCE

  • 1st – Seaton HS
  • 2nd – Seaton HS
  • 3rd – Seaton HS

OPEN RESCUE

  • 1st – The Full Monte – Seaton HS 

 

2013 State Championships

2013 Competition Results:

JUNIOR THEATRE

  • 1st – Arctic Possums – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Bardebells – Trinity College Blakeview
  • 3rd – Starc Art – Trinity College Blakeview

JUNIOR DANCE

  • 1st – Krazy Krabs – Trinity College Blakeview
  • 1st – Awesome Crew – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Lollypops – Pembroke
  • 3rd – M & M’s – Trinity College Blakeview
  • 3rd – Tut Tut’s – Bellevue Heights PS

SENIOR DANCE

  • 1st – E-Lemon-a-tors – Cardijn College

RESUCE

  • 1st – Cardijn College
  • 2nd – Elizabeth Downs PS
  • 3rd – Seaton HS

RESCUE PREMIERE

  • 1st – Seaton HS
  • 2nd – Trinity College Blakeview

2012 State Championships

2012 Competition Results:

JUNIOR THEATRE

  • 1st – Arctic Possums – Trinity College Blakeview
  • 2nd – Bee Bots Rock You – Southern Montessori School
  • 3rd –  Elizabeth Downs Primary School

JUNIOR DANCE

  • 1st – Lunartics – Bellevue Heights Primary School
  • 2nd – Blue Water Crystals – Trinity College Blakeview
  • 3rd – Crazy Crabs – Trinity College Blakeview
  • 4th – Robomakers – Trinity College Blakeview

SENIOR DANCE

  • 1st – Blue Bots – Cardijn College
  • 2nd – Spice Bots – Cardijn College

RESUCE

  • 1st –
  • 2nd –
  • 3rd – 

RESCUE PREMIERE

  • 1st –
  • 2nd 
  • 3rd –

Our Sponsors

Platinum National Sponsor
Global Sponsor

University Affiliations

Subscribe

Subscribe to make sure you have the latest news and event updates.